четверг, 24 марта 2016 г.

Заняття з розвитку мовлення

Тема: Гарні квіти, весняні квіти
Мета: розширювати уявлення дітей про весняні квіти, вчити визначати основні частини рослин, вправляти у вживанні слів – ознак, продовжувати учити складати описову розповідь з двох – трьох речень, виховувати дбайливе ставлення до природи, розвивати логічне мислення, уяву, спостережливість.
Обладнання: зображення весняних квітів, зображення потяга, кольорові олівці.
Хід заняття
І. Організаційний момент
* Психогімнастика «Привітання»
        Доброго ранку, рідний наш дім!
        Доброго ранку, дітки усі!
        Доброго ранку, сонечко ясне!
        Доброго ранку, садочку прекрасний!
        Вліво – вправо оберніться,
        Одне одному всміхніться.
Сьогодні, на нашому з вами занятті я, пропоную відправитися до лісової галявини на ось такому потязі. (Вихователь показує зображення потяга).
ІІ. Основна частина
1.     Бесіда про квіти
Зараз я, пропоную вам по відгадувати загадки, а відгадавши загадки ви дізнаєтесь про що сьогодні піде мова на занятті.
-         На лісовій галявині ростуть квіти. А які саме, відгадайте.
Навесні я зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадай, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
- Так, це пролісок. Як ви здогадалися, що це пролісок? (У нього є зелене, тоненьке стебельце, ніжні листочки і блакитна квітка).
  -  На що вона схожа? (на весняне небо).
          Стала на поляні в жовтім сарафані,
          Підросте, всміхнеться, для вітрів вбереться
          В платтячко біленьке, пишне та легеньке. (Кульбаба)
 - Так, це кульбаба. Розкажіть про неї. ( Вона має жовту квітку, стебельце, листочки молоді та ніжні).
          Із зеленої сорочки
          Що зіткав весною гай,
          Білі дивляться дзвіночки,
          Як зовуть їх ти вгадай. (Конвалія)
-         Так, це конвалія.
-         Вам подобаються квіти? (так)
-         Яка квіточка подобається найбільше? Чому? ( мені подобається пролісок, адже в нього блакитні пелюстки…)
2. Дидактична гра «Хто звідки?»
     Вихователь показує дітям зображення різних квітів та пропонує розповісти, де живе та назвати відповідне середовище зростання рослин.
Ø     Що це? (це тюльпан). Де росте тюльпан? (у парку) Який він? (парковий
Ø     Що це? (це пролісок). Де росте пролісок? (у лісі) Який він? (лісовий)
Ø     Що це? (це кульбаба). Де росте кульбаба? (на лузі) Яка вона? (лугова)
Ø     Що це? (це нарцис). Де росте нарцис? (у саду) Який він? (садовий)
3. Дидактична гра «Порівняй»
   Вихователь пропонує дітям скласти порівняльні речення про квіти.
·        У тюльпана високе стебельце, а у проліска низьке;
·        У проліска пелюстки блакитні, а у кульбаби жовті;
·        Фіалка маленька, а тюльпан великий;
·        Пролісок схожий на небо, а кульбаба на сонечко.
* Психогімнастика «Дзвіночки»
- На лісовій галявині ростуть лісові дзвіночки. Заплющте очі та уявіть, що ви – дзвіночки. Дзвіночки хитають голівками і радіють сонячному ранку. Струшують з себе росу. Озираються навкруги. Вітаються із сусідами – дзвіночками. Ось уде й день настав. Подув вітерець. Захиталися дзвіночки, задзвеніли.
Діти імітують дзвін: «Дін – дон – дін – дон!»
- Погрався вітерець із квіточками та й полетів. Сонце припікає. Схотіли дзвіночки пити. Почали вони тягтися своїми корінцями до води. Попили і розпустилися ще більше. Настав вечір. Дзвіночки опустили голівки. Засинають.
4. Вправа «Взнай за описом»
-         З’являються першими з – під снігу, низенькі, блакитні, мають вузькі листочки (проліски);
-         Жовті, яскраві, схожі на великі зірочки (нарциси);
-         Ароматна квітка білого кольору, на тоненькому стеблі, має багато маленьких білих дзвоників (конвалія);
-         Квіточки схожі на маленькі жовті кульки, які вдень відкриваються, а ввечері закриваються (кульбаба).
ІІІ. Підсумок
-         Про які квіти ми з вами сьогодні говорили на занятті? (тюльпан, кульбаба, конвалія, нарцис);
-         Як одним словом можна назвати пролісок, барвінок, кульбабу? (квіти).
-         Гра «Закінчи речення»
Вихователь починає речення, а діти завершують його.
·        Квіти потрібні для того, щоб … (ними милуватися);
·        Квіти потрібні для того, щоб … (їх дарувати);
·        Квіти потрібні для того, щоб … (навкруги був приємний аромат);
·        Квіти потрібні для того, щоб … (вони прикрашали природу).
-         Скоро до нас прийде вже весна, сонечко почне більше світити і гріти, і почнуть розквітати квіточки. А з вашою допомогою квіточки в нашому садочку можуть розквітнути трішки швидше. Допоможете?
-         Тоді я, вам роздаю ось такі квіти, а ви їх розфарбовуєте і ми з вами створимо квіткову галявину у нас в садочку.
-         Заняття закінчено, відпочивайте.


Заняття з художньої літератури

Тема: Читання оповідання В. Сухомлинського «Сьома дочка» та вірша Н. Чемерис «Що таке сім’я?»
Мета: ознайомити дітей з оповіданням В. Сухомлинського та віршем Н. Чемерис, учити розуміти зміст прозового та віршованого художніх творів, емоційно сприймати зміст оповідання, розвивати вміння запам’ятовувати послідовність дій, розвивати уяву, мислення, виховувати любов до членів родини, повагу до маминої праці.
Обладнання: сюжетні малюнки
Хід заняття
І. Організаційний момент
Вихователь пропонує дітям стати парами, обличчям один до одного.
Динамічна гра «Друзі»
                Я – твій друг!
                Ти – мій друг!
                Всі навколо друзі!
                Це мій носик.
                Це твій носик.
                Плеснемо в долоні.
                Мої щічки, Твої щічки,
                Рівні та гладенькі!
                Я – твій друг!
                Ти – мій друг!
               Друзі веселенькі!
ІІ. Основна частина
-         Погляньте на картину. Хто тут зображений? (сім’я, родина).
-         Розкажіть, чому ви вирішили, що це сім’я.
Дидактична гра «Покличемо ласкаво»
 Вихователь допомагає дітям правильно сформувати слова у кличній формі:
-         Як ми звернемося до мами? (мамочко, матусенько, матусю);
-         Як ласкаво звернемося до тата? ( таточку, татусю);
-         Як покличемо лагідно бабусю? (бабусю, бабусенько);
-         Як звернемося лагідно до дідуся? (дідусенько)
*Як ви ставитесь до мами, тата, бабусі з дідусем, братиків та сестричок?
*Що ви робите разом?
*Як можна назвати всіх вас разом? (родина, сім’я).
Послухайте вірш про родину. «Що таке сім’я?»  
Бесіда за змістом вірша:
·        Про що йдеться у вірші?
·        Назви членів родини, про яку йдеться у вірші?
·        Скільки було членів родини? (7). Тому і кажуть: «сім’я»


Фізкультхвилинка
    Різні є на світі сімї: (крокують на місці)
    І маленькі, і великі (присідають і встають)
    Різні люди в тих родинах: (розводять руки в сторони)
    Тати, мами і дитинки. (показують пальчиком).

Родина – це не просто люди, які живуть разом, а люди які люблять та поважають одне одного і допомагають одне одному.
А зараз послухайте оповідання В.Сухомлинського «Сьома дочка».
 Бесіда за змістом оповідання:
·        Про кого йдеться в оповіданні?
·        Скільки дочок було у жінки?
·        Де поїхала мама?
·        Чому вона довго не поверталась?
·        Що казали доньки, коли зустріли маму?
·        Що сказала сьома дочка?
·        Яка з доньок вам сподобалася найбільше?
·        Чого вчить це оповідання?
·        Як ви допомагаєте своїм рідним?
ІІІ. Підсумок
 Молодці, любіть своїх рідних, поважайте їх, даруйте їм радість.

 Дякую за заняття. 

суббота, 28 ноября 2015 г.

Виховна година "Подорож до країни Добра та Дружби"

Тема: Подорож до країни Добра та Дружби.
Мета:
формувати у дітей понятя "доброта і добрі вчинки", вчити розрізняти "добре і погане", викликати бажання дарувати добро; розвивати в дитині духовноморальні якості, вміння сприймати і створювати позитивні емоції; виховувати культуру спілкування. Сприяти зміцненню колективу, вчити дружити та пробачати.
Обладнання: картинка із зображенням кота Леопольда; макет веселого сонечка та хмарки; промінчики сонця; кошики; улюблені іграшки; дерево та яблучка до нього; макет будиночка; сердечка та долоньки з паперу; відеозапис мультфільму «Просто так!», аудіо запис пісень.

Вчитель.
- Шановні діти! Сьогодні на вас чекає подорож до країни Добра та Дружби. Перш ніж вирушити у подорож, давайте привітаємось.
    Треба всім нам привітатись: Добрий день!
    Дружно весело сказати: Добрий день!
    Вліво – вправо повернемось,
    Туди-сюди усміхнемось.
   Добрий, добрий день!
Вчитель.
- Діти, чи бачили ви мультфільм про кота Леопольда?
- Який він – кіт Леопольд? (Добрий).
- Які слова він казав постійно мишенятам?
«Давайте жити дружно!»
- І ми з вами сьогодні спробуємо зрозуміти, що таке «добро» та чи кожна людина може бути доброю. А також спробуємо згуртувати нашу класну родину, подаруємо тепло один одному, засвітимо ще одну зірочку добра і любові. І допоможуть нам у цьому наші товариші та друзі.

Перша зупинка - «Стежина добра».
Вчитель.
- Проходячи нею, пригадайте, яку добру справу за останні дні ви зробили і розкажіть про неї.
(Діти, проходять між рядами, у кінці яких стоїть кошик. Дійшовши до нього, розповідають про свій добрий вчинок, кладуть у кошик улюблену іграшку, показуючи цим те, що вони хочуть поділитися нею зі своїми друзями або однокласниками.)
Вчитель.
- Якби кожна зла людина зробила на одну злу справу менше, а кожна добра на одну добру справу більше, наскільки б світлішим стало наше життя. Якби кожен, хто може, допоміг би хоча б одній конкретній людині, світ став би набагато кращий.
Ти добро лиш твори повсюди,
Хай тепло твої повнить груди.
Ти просій і доглянь пшеницю,
Ти вкопай і почисть криницю.
Волю дай, нагодуй пташину,
Приголуб і навчи дитину.
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити.

Друга зупинка – «Квітучий сад».
Вчитель.
- У нас у класі виросло дерево. Воно непросте, це "Дерево добра”. Але на ньому не вистачає плодів. У вас на партах лежать яблучка, а на них записані добрі побажання людям. Візьміть ті яблучка і прикрасьте ними наше деревце.( Діти прикрашають деревце.)
А тепер перевіримо, чи добре ви вмієте розрізняти, що таке добре, а що таке погано.
Пограємо в гру "Так і ні"
– Бабусі хлопчик
допомагав,
На допомогу він мастак.
Він, діти, добрий хлопчик? (Так.)
– Тепер усі скажіть мені:
У сварці жити добре? (Ні.)
–А як немає забіяк,
Тоді усім прекрасно? (Так.)
– А як серця у всіх ясні,
То вам погано, діти? (Ні.)
– Співає хлопчик гарно як!
А вам подобається? (Так.)
– А як обличчя всіх сумні,
Похмурі, злі? Вам добре? (Ні.)
– Кричить, ламає все хлопчак,
Це теж погано, діти? (Так.)
– Тоді іще скажіть мені:
Як діти б’ються, добре? (Ні.)
– Коли вам краще жити:
Коли сміються діти? (Так.)
Звичайно, краще в мирі
І з усіма дітьми дружити,
Щоб всі веселими були,
В добрі і злагоді жили.
Третя зупинка – «Наш спільний дім»
Вчитель.
- Що ми називаємо спільним домом?
- Як нам в ньому живеться?
- Подивіться на наш будинок, який зветься школа. У ній багато просторих та світлих кабінетів. В кожному з них навчаються діти. Це однокласники. Що у них спільне?
- Чи можна їх назвати товаришами, друзями?
- Як діти стають друзями? Що для цього треба?
(Спільні інтереси та заняття, однакові погляди на життя…).
- У кого з вас є друзі?
- Чи є вони серед однокласників?
- Що для цього потрібно?

Дружить хмарка з дощиком:
носить воду горщиком.
Дощик — із травичкою,
а трава — з копичкою,
а копиця — з коником,
що гасає з дзвоником.
А іще — з телятком,
баранцем, лошатком.
Всі вони — з Даринкою,
дівчинка — з хмаринкою,
з тою, що із дощиком
носить воду горщиком.
Ось замкнулось дружнє коло,
подружились всі довкола.

 Вчитель.
- Отже, мир і злагода перш за все починається в колективі.
- А як миряться діти?
- Давайте згадаємо заповідь справжніх друзів.
Заповідь
Ніколи не деріться,
Ніколи не сваріться –
Бо прийде час, прийдеться
Друг з дружкою мириться.
Учитель.
- У кожного з вас є долонька, яку ви обвели та вирізали власноруч. Вона має особливу енергетику. Подаруйте її тій дитині, яку ви вважаєте своїм другом, або тому, з ким би ви хотіли дружити. І тоді вам справді буде затишно та приємно жити у нашому спільному будинку, у школі.
- Існують правила дружби, які допомагають друзям не сваритися. І нам вони допоможуть також.
Правила дружби:
 Уникати сварок;
 Допомагати один одному;
 Бути доброзичливими;
 Бути турботливими;
 Не глузувати один з одного;
 Вміти вибачати та поступатися…
Четверта зупинка «Сонце доброти»
Вчитель.
- Добро, як сонце – всіх зігріває. Добра людина дарує тепло іншим, з добрим приємно спілкуватися, така людина дарує радість і посмішку. Добро схоже на таке сонечко. (На дошці з’являється сонечко, що має очі та посміхається
)
- Чого не вистачає сонечку? (У цього сонечка немає промінців).
- Уявіть себе промінцями цього радісного і доброго сонечка. Якщо ви хочете робити добро людям, природі, всій
 Землі, то роздайте свої сердечка найближчим людям, батькам з найкращими побажаннями.
- Діти, як можна назвати це сонечко?
( Добре сонечко, сонце доброти…)
- Сонце доброти завжди буде сяяти в нашому класі. Ви, я впевнена, надалі в житті будете всім нести добро, ласку, співчуття і любов. А тепер посміхніться один одному і доповніть вірш словами.

- Останнє слово кожного другого рядочка ви будете добирати самі в риму.
Треба вчитися... (дружити).
А не кидатись словами,
Щоб не стати ... (ворогами).
І запам’ятай собі —
З другом легше у... (журбі).
Друг нас виручити може,
У біді він ... (допоможе).
А як пісня, жарт чи сміх —
Радість ділиться на... (всіх).
Друг нас може захистити
Може з класом ... (помирити).
Друг не стане кепкувати
І на людях нас... (повчати).
А як сварять всі навкруг —
Йде на захист справжній... (друг).
І ніколи не забудь!
Й ти для друга — вірним... (будь)!
Й ще одне запам’ятай:
Друзів ти... (не забувай)!
Знай, моя дитино мила,
Дружба — це велика... (сила)!
  (Перегляд мультфільму «Просто так!»)


Свято осені 2015 (сценарій)

          Свято осені 2015
Ведуча. Любі гості, мами й тати?
В дитсадку – осіннє свято,
Це для вас усіх розвага.
Починаємо! Увага!
(заходять до залу діти, танцюють)
Вихователь: Діти, погляньте, як гарно! Куди це ми з вами потрапили?
Діти розглядають залу разом з вихователем.
Ведуча: Ми прийшли з вами в осінній ліс. На деревах вже залишилося мало зеленого листячка, все більше червоного та жовтого. Коли йдеш лісом, під ногами шелестить опале листя.
Ведуча. Чуєте, дзвіночок лунає. Це осінь до нас на свято поспішає.
    (заходить Осінь)
Осінь. Ой, які ж ви всі гарненькі –
            І вродливі, й чепурненькі!
           
Покажіть рожеві щічки,
                (Діти торкаються кінчиками пальчиків до щічок)
            Ваші любі, милі личка.
                (Узявши обличчя у долоньки, похитують головою)
Осінь переключає увагу на себе, промовляючи слова, виконує відповідні рухи.
Осінь. Маю я віночок з листя,
 Ще й калинове намисто.
Я кружляю по стежинах
З гроном стиглим горобини,
За птахами в дальній вирій
Сиплю листячком із гілля.
Знаю, ви мене впізнали…
До вас осінь завітала.
(Осінь звертається до дітей середньої групи)
Заспіваємо, малята, піснею почнемо свято.
Пісня «Осінь чарівниця»
Ведуча:  Діти, ви бачили коли-небудь салют?
               А зараз на честь нашого свята ми подаруємо вам салют, але не  звичайний, а з осіннього листя. Дивіться!
             Осінь розкидає листя.
Ведуча: Сподобалося? А збирати листя вам подобається, тоді збирайте?
           Діти збирають листочки
Осінь. А тепер оці листочки
            Закружляють у таночку.
           Йдіть мерщій сюди малята,
           Будем разом танцювати!
    Танець «На носок»
Осінь
. Ой, як гарно ви танцюєте і співаєтє, а вірші розповідати вмієте?
Ведуча. Звичайно наші дітки вміють вірші розповідати і знають їх багато, ось послухай.
Ведуча:! Ось вони - лише погляньте –
                Овочі та фрукти!
                Всі смачні та ще й корисні,
                Для малят продукти.
        Виходять фрукти
Яблуко                         Я – духмяне яблуко,
Стигле та смачне,
Знаю - всі без винятку,
Люблять тут мене.

Слива                          Я – маленька кругла слива,
Соковита я на диво!
І солодка, як медок,
Зачарую діточок!

Виноград                     Мої ягоди – у гронах,
Я – корисний виноград,
Тож пахучими плодами,
Пригощаю всіх малят!

Вишня                       Солоденька, червоненька
                                    Ягідка маленька
                                    Маю кісточку тверду.
                                     З’їм її, коли знайду. 

Диня                           Кожен  знає жовта диня
                                    На городі господиня.
                                   Я солодка, соковита,
                                    Покуштуй, не схочеш пити.
              Пісня про жолуді
        Виходять овочі
Помідор                       Я – червоний помідор,
На кущі зростаю,
Вітамінів безліч я,
У собі вміщаю.

Капуста                       Я – капуста, всім відома -
Є на полі, є і вдома!
Тісно листя притулилось,
На качан перетворилось.

Морква                        Кожен знає, що морквиця
На городі мов цариця
Коси довгі, кучеряві
Та ще й платтячко яскраве!

Перець                         Я смачний, солодкий перець,
Кольорів багато маю,
Помаранчевим, червоним,
І зеленим я буваю.

Буряк                           Я червоний бурячок
                                   Тут вітаю діточок

Про осінь               Восени врожай збирають
                                 На городах і в садках
                                 Груші, яблука звисають
                                 На тоненьких гілках
                                   В лісі білочка руденька
                                   Під пеньком знайшла грибок
                                   Ухопила – та хутенько
                                   Заховала в теремок
          Шумовий оркестр
Осінь: Ось і кінчилось наше свято,
             Хай Ваша хата буде багата,
            Дітки здорові, всі Ви веселі.
           Щастя і радості вашій оселі!
 Ведуча:            З золотою Осінню усіх вас вітаю,
Це – свято велике нового врожаю:
Фрукти і овочі, і короваї.
Тож будьте щасливі!
Будьте багаті!
Гарного настрою вам

На всіх наших святах! 

Заняття з аплікації. Гриби

Заняття з аплікації. Гриби
Тема. Обривна аплікація «Грибочки-боровички».
Мета: формувати навички обривання паперу; учити приєднувати одну частину до іншої; виробляти вміння зберігати рівновагу, а також відчуття простору; навчати ділити ціле навпіл; розвивати точність зорового сприйняття, здатність комбінувати, перетворювати; поглиблювати знання дітей про їстівні гриби —боровики (білі гриби); виховувати любов до природи, бережне
ставлення до всього живого.опад
Обладнання: зразок готового виробу, демонстраційний матеріал із зображенням грибів, три кружечки (3 см у діаметрі) жовтого, коричневого та білого кольору, клей ПВА, пензлик і посудина для клею, половинка аркуша червоного або зеленого картону,
клейонка, волога і суха серветки.
Попередня робота. Бесіда про їстівні та отруйні гриби. Порівняння та описування грибів.
            ХІД ЗАНЯТТЯ
Тематична ігротека
Дидактична гра «Кружечки»
Діти викладають перед собою три кружечки. Вихователь дає завдання розкласти їх так, щоб білий круг був посередині. Потім — щоб був посередині жовтий круг. Після цього вихователь
пропонує дітям покласти в центрі коричневий кружечок. Далі жовтий і білий покласти обабіч коричневого. Потім коричневий і жовтий — із боків…
Мотивація
Приготувалася білочка до зими: зібрала горішки, жолуді, гри-
бочки. Лишень грибів-боровиків вона не зібрала. А вони ж такі
смачні, недарма їх вважають королівськими грибами. Але біло-
чка не бачила боровичків жодного разу, тому й не назбирала.
Зробімо для неї боровички з паперу. Білочка на них подивиться,
запам’ятає — і тоді обов’язково відшукає в лісі, щоб узимку вла-
штувати справжній бенкет.
Розминка для рук «Як ростуть грибочки»
— Стиснути руки в кулачки;
— дати «вирости» першому грибу — випростати великий палець;
— дати «вирости» другому грибу — випростати вказівний палець;
— дати «вирости» ще грибам, по черзі випростуючи решту пальців;
— дати «вирости» відразу всім «грибочкам»-пальцям.
Фізкультхвилинка «Боровик»
В лісі боровик зростає, (Підйом із положення сидячи.)
Соснам уклоняється. (Нахили.)
Та його я не займаю — (Обертання головою.)
Хай росте-пишається. (Потягування вгору.)истопад
Практична робота
1. Викладіть кружечки перед собою.
2. Розірвіть кожний круг навпіл.
3. На кольоровому картоні викладіть точно в центрі два гриби: біла ніжка й жовта шапка, біла ніжка та коричнева шапка.
4. Приклейте кожну частину, змазуючи білий бік паперу.
5. Сухою ганчірочкою промокніть надлишки клею.
Підсумок заняття

Улаштувати показ грибів для білочки.