четверг, 24 марта 2016 г.

Заняття з розвитку мовлення

Тема: Гарні квіти, весняні квіти
Мета: розширювати уявлення дітей про весняні квіти, вчити визначати основні частини рослин, вправляти у вживанні слів – ознак, продовжувати учити складати описову розповідь з двох – трьох речень, виховувати дбайливе ставлення до природи, розвивати логічне мислення, уяву, спостережливість.
Обладнання: зображення весняних квітів, зображення потяга, кольорові олівці.
Хід заняття
І. Організаційний момент
* Психогімнастика «Привітання»
        Доброго ранку, рідний наш дім!
        Доброго ранку, дітки усі!
        Доброго ранку, сонечко ясне!
        Доброго ранку, садочку прекрасний!
        Вліво – вправо оберніться,
        Одне одному всміхніться.
Сьогодні, на нашому з вами занятті я, пропоную відправитися до лісової галявини на ось такому потязі. (Вихователь показує зображення потяга).
ІІ. Основна частина
1.     Бесіда про квіти
Зараз я, пропоную вам по відгадувати загадки, а відгадавши загадки ви дізнаєтесь про що сьогодні піде мова на занятті.
-         На лісовій галявині ростуть квіти. А які саме, відгадайте.
Навесні я зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадай, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
- Так, це пролісок. Як ви здогадалися, що це пролісок? (У нього є зелене, тоненьке стебельце, ніжні листочки і блакитна квітка).
  -  На що вона схожа? (на весняне небо).
          Стала на поляні в жовтім сарафані,
          Підросте, всміхнеться, для вітрів вбереться
          В платтячко біленьке, пишне та легеньке. (Кульбаба)
 - Так, це кульбаба. Розкажіть про неї. ( Вона має жовту квітку, стебельце, листочки молоді та ніжні).
          Із зеленої сорочки
          Що зіткав весною гай,
          Білі дивляться дзвіночки,
          Як зовуть їх ти вгадай. (Конвалія)
-         Так, це конвалія.
-         Вам подобаються квіти? (так)
-         Яка квіточка подобається найбільше? Чому? ( мені подобається пролісок, адже в нього блакитні пелюстки…)
2. Дидактична гра «Хто звідки?»
     Вихователь показує дітям зображення різних квітів та пропонує розповісти, де живе та назвати відповідне середовище зростання рослин.
Ø     Що це? (це тюльпан). Де росте тюльпан? (у парку) Який він? (парковий
Ø     Що це? (це пролісок). Де росте пролісок? (у лісі) Який він? (лісовий)
Ø     Що це? (це кульбаба). Де росте кульбаба? (на лузі) Яка вона? (лугова)
Ø     Що це? (це нарцис). Де росте нарцис? (у саду) Який він? (садовий)
3. Дидактична гра «Порівняй»
   Вихователь пропонує дітям скласти порівняльні речення про квіти.
·        У тюльпана високе стебельце, а у проліска низьке;
·        У проліска пелюстки блакитні, а у кульбаби жовті;
·        Фіалка маленька, а тюльпан великий;
·        Пролісок схожий на небо, а кульбаба на сонечко.
* Психогімнастика «Дзвіночки»
- На лісовій галявині ростуть лісові дзвіночки. Заплющте очі та уявіть, що ви – дзвіночки. Дзвіночки хитають голівками і радіють сонячному ранку. Струшують з себе росу. Озираються навкруги. Вітаються із сусідами – дзвіночками. Ось уде й день настав. Подув вітерець. Захиталися дзвіночки, задзвеніли.
Діти імітують дзвін: «Дін – дон – дін – дон!»
- Погрався вітерець із квіточками та й полетів. Сонце припікає. Схотіли дзвіночки пити. Почали вони тягтися своїми корінцями до води. Попили і розпустилися ще більше. Настав вечір. Дзвіночки опустили голівки. Засинають.
4. Вправа «Взнай за описом»
-         З’являються першими з – під снігу, низенькі, блакитні, мають вузькі листочки (проліски);
-         Жовті, яскраві, схожі на великі зірочки (нарциси);
-         Ароматна квітка білого кольору, на тоненькому стеблі, має багато маленьких білих дзвоників (конвалія);
-         Квіточки схожі на маленькі жовті кульки, які вдень відкриваються, а ввечері закриваються (кульбаба).
ІІІ. Підсумок
-         Про які квіти ми з вами сьогодні говорили на занятті? (тюльпан, кульбаба, конвалія, нарцис);
-         Як одним словом можна назвати пролісок, барвінок, кульбабу? (квіти).
-         Гра «Закінчи речення»
Вихователь починає речення, а діти завершують його.
·        Квіти потрібні для того, щоб … (ними милуватися);
·        Квіти потрібні для того, щоб … (їх дарувати);
·        Квіти потрібні для того, щоб … (навкруги був приємний аромат);
·        Квіти потрібні для того, щоб … (вони прикрашали природу).
-         Скоро до нас прийде вже весна, сонечко почне більше світити і гріти, і почнуть розквітати квіточки. А з вашою допомогою квіточки в нашому садочку можуть розквітнути трішки швидше. Допоможете?
-         Тоді я, вам роздаю ось такі квіти, а ви їх розфарбовуєте і ми з вами створимо квіткову галявину у нас в садочку.
-         Заняття закінчено, відпочивайте.


Заняття з художньої літератури

Тема: Читання оповідання В. Сухомлинського «Сьома дочка» та вірша Н. Чемерис «Що таке сім’я?»
Мета: ознайомити дітей з оповіданням В. Сухомлинського та віршем Н. Чемерис, учити розуміти зміст прозового та віршованого художніх творів, емоційно сприймати зміст оповідання, розвивати вміння запам’ятовувати послідовність дій, розвивати уяву, мислення, виховувати любов до членів родини, повагу до маминої праці.
Обладнання: сюжетні малюнки
Хід заняття
І. Організаційний момент
Вихователь пропонує дітям стати парами, обличчям один до одного.
Динамічна гра «Друзі»
                Я – твій друг!
                Ти – мій друг!
                Всі навколо друзі!
                Це мій носик.
                Це твій носик.
                Плеснемо в долоні.
                Мої щічки, Твої щічки,
                Рівні та гладенькі!
                Я – твій друг!
                Ти – мій друг!
               Друзі веселенькі!
ІІ. Основна частина
-         Погляньте на картину. Хто тут зображений? (сім’я, родина).
-         Розкажіть, чому ви вирішили, що це сім’я.
Дидактична гра «Покличемо ласкаво»
 Вихователь допомагає дітям правильно сформувати слова у кличній формі:
-         Як ми звернемося до мами? (мамочко, матусенько, матусю);
-         Як ласкаво звернемося до тата? ( таточку, татусю);
-         Як покличемо лагідно бабусю? (бабусю, бабусенько);
-         Як звернемося лагідно до дідуся? (дідусенько)
*Як ви ставитесь до мами, тата, бабусі з дідусем, братиків та сестричок?
*Що ви робите разом?
*Як можна назвати всіх вас разом? (родина, сім’я).
Послухайте вірш про родину. «Що таке сім’я?»  
Бесіда за змістом вірша:
·        Про що йдеться у вірші?
·        Назви членів родини, про яку йдеться у вірші?
·        Скільки було членів родини? (7). Тому і кажуть: «сім’я»


Фізкультхвилинка
    Різні є на світі сімї: (крокують на місці)
    І маленькі, і великі (присідають і встають)
    Різні люди в тих родинах: (розводять руки в сторони)
    Тати, мами і дитинки. (показують пальчиком).

Родина – це не просто люди, які живуть разом, а люди які люблять та поважають одне одного і допомагають одне одному.
А зараз послухайте оповідання В.Сухомлинського «Сьома дочка».
 Бесіда за змістом оповідання:
·        Про кого йдеться в оповіданні?
·        Скільки дочок було у жінки?
·        Де поїхала мама?
·        Чому вона довго не поверталась?
·        Що казали доньки, коли зустріли маму?
·        Що сказала сьома дочка?
·        Яка з доньок вам сподобалася найбільше?
·        Чого вчить це оповідання?
·        Як ви допомагаєте своїм рідним?
ІІІ. Підсумок
 Молодці, любіть своїх рідних, поважайте їх, даруйте їм радість.

 Дякую за заняття.